نمایش نوار ابزار

مدیران مدارس نقش مهمی در تربیت بنیه علمی و اخلاقی طلاب دارند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در محمود آباد، حجت الاسلام هادی حسین خانی، معاون تهذیب حوزه های علمیه امروز در نشست اخلاقی مدیران مدارس علمیه استان در مدرسه علمیه امام صادق(ع) محمود آباد با تبیین طرح جهاد تربیتی اخلاقی مدیران مدارس علمیه، گفت: این طرح در ۱۳ استان کشور برگزار شد که چهاردهمین نشست این طرح در استان مازندران به منظور ایجاد فضای اخلاقی و تربیتی هدفمند در بین مدارس علمیه سراسر کشور است.

 

معاون تهذیب حوزه های علیه کشور گفت: مدیران مدارس علمیه بهترین شخصی هستند که می توانند در تربیت طلاب اثر داشته باشند، مدیرانی که دلسوز هستند بهترین خروجی های طلاب از آن ها است که یک فرد متدین، انقلابی و مهذب را تحویل جامعه خواهد داد.

 

حجت الاسلام حسین خانی هدف از تشکیل ای طرح را استفاده از تجارب مدیران مدارس عنوان کرد و گفت: اصلی ترین هدف ما از برگزاری چنین نشست هایی در بین مدیران مدارس استفاده از تجارب و چگونگی سطح اخلاقی تربیتی مدارس و پیشرفت آن است که مدیران می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند اگر خودشان مهذب باشند.

 

وی نقش یک مدیر را تربیت و پرورش بنیه علمی و اخلاقی طلاب مهم و اساسی ارزیابی کرد و اظهار داشت: یک مدیر در یک مدرسه علمیه اصلی ترین فرد برای پیشرفت سطح اخلاقی است و این مهم تنها در صورتی به وقوع خواهد پیوست که اگر این مدیر بتواند خودش را ترقی دهد می تواند مدرسه ای را رشد دهد.

 

معاون تهذیب حوزه های علمیه کشور با بررسی مهم ترین راه های رشد اخلاقی طلاب در مدارس علمیه، گفت: مدیران مدارس باید در نظر داشته باشند تا طلاب را از نظر عاطفی، روحی، عقلانی و دیگر جنبه های اخلاقی رشد دهند و چگونگی انتقال این مسائل به عهده مدیر مدرسه است که سبب رشد مدرسه می شود.

 

حجت الاسلام حسین خانی با اشاره به گزیده ای از تحقیقات انجام شده در این حوزه، ابراز کرد: بعد از تحقیقات بسیار در علوم تربیتی طلاب مهم ترین چیزی که در اخلاق و تربیت طلاب مدارس اهمیت دارد برگزاری نشست هایی با موضوع تربیتی در بین مدیران مدارس است و با هم اندیشی بین مدیران مدارس درصدد ایجاد فضایی اخلاقی و تربیتی بین طلاب و خروجی مطلوب است.

 

وی با تأکید بر این که مدارس علمیه باید برگزاری دروس اخلاق را با جدیت دنبال کنند، تصریح کرد: به حتم برگزاری مستمر دروس اخلاق در مدارس علمیه می تواند نقش مهمی در تقویت بنیه اخلاقی و تهذیبی طلاب ایفا کند.

 

معاون تهذیب حوزه های علمیه کشور با اشاره به این که علما و بزرگان حوزه همواره بر توجه به مباحث اخلاقی تاکید داشته و دارند، خاطرنشان کرد: سیره علمی و اخلاقی مراجع تقلید و فقهای دینی ما بهترین الگو برای طلاب جوان است.

 

حجت الاسلام حسین خانی با بیان این که فعالیت های حوزه بر دو محور اصلی علم و اخلاق استوار است، گفت: علم همراه با اخلاق می تواند در رساندن انسان به قله های تعالی بسیار اثرگذار باشد.

 

معاون تهذیب حوزه های علمیه کشور در پایان با تأکید براین که طلاب باید به مباحث اخلاقی توجه ویژه ای داشته باشند، افزود: آموزش و اخلاق دو بال برای حوزه است و موفقیت علمی حوزه در توجه ویژه به اخلاق و مباحث تهذیبی است./

دیدگاه ها